Ο Πανσερραϊκός στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Ελλάδος επικράτησε με 2-0 του Εργοτέλη κι έτσι τα «λιοντάρια» πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς στο… παιχνίδι της πρόκρισης για τον 6ο όμιλο όπου επίσης συμμετέχουν Ξάνθη και Παναιτωλικός. Το παιχνίδι, όπως φαντάζεστε, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τον Πανσερραϊκό να είναι ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να μην καταφέρνει για 37 λεπτά να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Αυτό έγινε τελικά σε εκείνο το λεπτό, όταν ο Πάτας έκανε φάουλ στον Γκούρτσα και είδε την κόκκινη κάρτα. Ο Πάζογλου ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Με τον Εργοτέλη να αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές, τα πράγματα ήταν δεδομένα πιο εύκολα για τον Πανσερραϊκό. Πόσο μάλλον από την στιγμή που στο 48′, οι γηπεδούχοι βρήκαν το δεύτερο τέρμα τους. Ο Λαδάς ανέτρεψε τον Γκούρτσα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής και διαμόρφωσε το 2-0. Στο 80′ και οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές. Ο Τσιμίκας είδε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να τελειώσουν με 10 παίκτες το παιχνίδι. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, με τον Πανσερραϊκό να μπαίνει με το δεξί στον θεσμό του Κυπέλλου. Πηγή: gazzetta.gr