Με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει 14 πόντους – από τους 22 – στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Σερβία επικράτησε της Ιταλίας με 83-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket, όπου θα βρει την Ρωσία για δεύτερη φορά. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησαν «σβηστά» της Ιταλίας με 83-67 και προκρίθηκαν στους «4» του Eurobasket, όπου θα συναντήσουν για δεύτερη φορά την «αρκούδα»! Ο Μπογκντάνοβιτς μέτρησε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακολούθησε ο Μάτσβαν με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λούτσιτς με 11 και οι Μιλοσάβλιεβιτς και Μαριάνοβιτς με 10 έκαστος. Για την «σκουάντρα ατζούρα», ο Μπελινέλι είχε 18 πόντους και ο Ντατόμε 15. Στο πρώτο μέρος, οι Σέρβοι είχαν υπεροχή στις βολές (16/16 έναντι 2/3) και στα ριμπάουντ (22 έναντι 7), με τους Ιταλούς να έχουν 7/17 τρίποντα (2/6 οι αντίπαλοι). Το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες του Μεσίνα να έχουν το «πάνω» χέρι (7-2, 5′), μέχρι που ο Μιλοσάβλιεβιτς, με 4/4 βολές, έβαλε μπροστά την ομάδα του (17-18, 10′). Ο Χάκετ στην συνέχεια πλησίασε με τρίποντο (25-26, 14′), για να κάνει η Σερβία σερί 6-0 και να πάρει το προβάδισμα (25-32, 15′). Λίγο αργότερα έφτασε και στο +11 με τρίποντο του Μάτσβαν (27-38, 17′), το οποίο διατήρησε στο ημίχρονο (33-44, 20′). Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η Σερβία έφτασε μέχρι και το +15 (37-52, 24′), με τον Μάτσβαν να φτάνει τους 12 πόντους. Λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Αραντόρι έκανε φάουλ στον Μπογκντάνοβιτς σε προσπάθεια για τρίποντο – υπήρχε υποψία ότι πατούσε γραμμή – και ο Σέρβος ευστόχησε σε 2/3 βολές για το 48-59 (30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-0 και έπεσαν από την διψήφια διαφορά (59-67, 35′), αλλά οι αντίπαλοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν πάλι προβάδισμα και να φτάσουν στην νίκη (67-83, 40′). Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 33-34, 48-59, 67-83. Πηγή: gazzetta.gr