Μπορεί ο Ολυμπιακός μέχρι το 63’ να ήταν πίσω στο σκορ με 3-0 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και να είχε μια απογοητευτική εμφάνιση, αλλά σε εκείνο το σημείο έγινε ένα σκηνικό που μόνο την απογοήτευση του κόσμου δεν πρόδιδε. Έπειτα από σουτ του Εμενίκε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη των Πορτογάλων και κατέληξε κόρνερ. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» οπαδοί… άναψαν.

Για 2-3 λεπτά επικράτησε ένας ενθουσιασμός στις εξέδρες του Καραϊσκάκη, ο οποίος διαδέχθηκε τη γιούχα του ημιχρόνου. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έδειξαν μια διάθεση να «σπρώξουν» την ομάδα τους προς την ανατροπή, η οποία τελικά δεν ήρθε, αν και σίγουρα σε εκείνο το σημείο δόθηκε ένα έναυσμα για αντεπίθεση. Αποκορύφωμα της αλλαγής των συναισθημάτων στο φαληρικό γήπεδο, ήταν τα δύο τέρματα του Πάρντο στο τέλος της αναμέτρησης, που μετέτρεψαν το 0-3 σε 2-3 και… γλύκαναν την ήττα.

Η βραδιά τελείωσε με επιδοκιμασίες για τους παίκτες του Χάσι, η οποία αρχικά έδειχνε ότι θα ολοκληρωθεί με τον χειρότερο τρόπο, όπως και άρχισε. Όσο για τον Κολομβιανό, αποθεώθηκε από τον κόσμο και για κάτι επιπλέον από τα δύο γκολ που πέτυχε: την κίνησή του να δείξει προς τους οπαδούς ότι… έχουμε μπάλες.