Η Γερμανία έκανε δύσκολη τη ζωή της Ισπανίας για 27′, πριν αναλάβει δράση ο Μαρκ Γκασόλ. Ο σέντερ των Μέμφις Γκρίζλις το πήρε πάνω του στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους 18 από τους 28 πόντους του, οδηγώντας τη «φούρια ρόχα» στα ημιτελικά του 40ού Eurobasket. Παράλληλα, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της από τον νικητή του ζευγαριού Σλοβενία – Λετονία.

Αιφνιδίασαν οι Γερμανοι…

Η Γερμανία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 7-0 με τον Μπένζινγκ ενώ ο Σρέντερ έκανε το 9-2 στο 3’51” απέναντι στην Ισπανία που άρχισε το ματς με 1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα! Ο Φόικτμαν ανέβασε τη διαφορά στο +9 (11-2, 6’16”), ωστόσο ο Πάου Γκασόλ σκόραρε οκτώ σερί πόντους και μείωσε σε 13-10 ενώ ο αδελφός του, Μαρκ, έκανε το 16-14 στο 8’08”. Ουδείς άλλος Ισπανός σκόραρε σε αυτό το διάστημα, με τους Πάου (8π.) και Μαρκ (6π.) να μοιράζονται τους πόντους στο σκοράρισμα της «φούρια ρόχα»! Παρ’ όλα αυτά η Γερμανία άντεξε στην πίεση, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-16 ενώ ο Λο διαμόρφωσε το 23-16 στο (10’53”). Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ισοφάρισε σε 27-27 ενώ ο Ροντρίγκεθ σκόραρε για τρεις κι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ισπανία (27-30, 14’46”), που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-34.

«Μίλησε» ο μικρός Γκασόλ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 27′, όταν ο Σρέντερ ισοφάρισε σε 50-50 πριν οι Ισπανοί ανεβάσουν στροφές με μπροστάρη τον Μαρκ Γκασόλ! Ο σέντερ των Γκρίζλις ήταν ασταμάτητος, πέτυχε 18 πόντους στην τρίτη περίοδο με 3/4 τρίποντα, ανέβασε με συνοπτικές διαδικασίες τη διαφορά στο +12 (50-62) και έκανε το 53-65 στο 30′. Ο Ροντρίγκεθ ευστόχησε για τρεις και έκανε το 62-79 στο 36’31”, ενώ η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 84-72. Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 53-65, 72-84. Πηγή: gazzetta.gr