Ο εφιάλτης της πρεμιέρας ανήκει στο παρελθόν και η πρωταθλήτρια είναι έτοιμη να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Λέστερ στο King Power πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Μοράτα είναι ασταμάτητος, ενώ ο Καντέ δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Δυο μεγάλες φάσεις, ένα γκολ και ο Ισπανός φορ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο α’ μέρος. Οι Λονδρέζοι μπήκαν πιο δυνατά στο King Power, πίεσαν και προσπάθησαν να απειλήσουν τη Λέστερ, η οποία ήταν εξαιρετικά στημένη και προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 34ο λεπτό, ο Μοράτα βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, αλλά ο Μόργκαν με σωτήρια προβολή κράτησε το μηδέν! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ στο 40′, όταν ο Μαχρέζ έσπασε εξαιρετικά στον Σλιμάνι, αλλά ο Αλγερινός φορ νικήθηκε σε μεγάλο τετ α τετ από τον Κουρτουά. Η Λέστερ… πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο την απώλεια της ευκαιρίας, αφού στο επόμενο λεπτό η Τσέλσι άνοιξε το σκορ. Ο Αθπιλικουέτα έκανε τη σέντρα και ο Μοράτα με κεφαλιά πέτυχε το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα πριν το τέλος του α’ μέρους, αλλά ο Σμάιχελ νίκησε τον Μόουζες! Ιδανικότερο ξεκίνημα δε μπορούσε να φανταστεί η Τσέλσι στην επανάληψη, αφού στο 50′ ήρθε το 2-0. Ο Καντέ βρήκε χώρο, επιχείρησε ένα μακρινό σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, με τον Δανό γκολκίπερ να έχει σημαντικό μερίδιο ευθύνης. Μάλιστα, ο Γάλλος μέσος δε θέλησε να πανηγυρίσει το γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα. Η Λέστερ ανέβασε ρυθμό και στο 61′ μπήκε πάλι στο κόλπο. Ο Αθπιλικουέτα δεν έδιωξε σωστά, ο Βάρντι τσίμπησε τη μπάλα και ανατράπηκε. Ο φορ των γηπεδούχων δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Ο Σέξπιρ έκανε φουλ επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Ιεανάτσο, αλλά τις μεγάλες ευκαιρίες τις είχαν οι Λονδρέζοι. Ο Ζαπακόστα στο 80′ και ο Γουίλιαν στο 87′ και στις καθυστερήσεις δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουχς, Ν’ Ντιντί, Τζέιμς (78′ Ιεανάτσο), Μάχρεζ, Ολμπράιτον (46′ Κινγκ), Σλιμάνι (46′ Γκρέι), Βάρντι Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Ρούντιγκερ, Μόουζες (74′ Ζαπακόστα), Καντέ, Μπακαγιόκο, Αλόνσο, Πέδρο (63′ Γουίλιαν), Φάμπρεγας (78′ Αζάρ), Μοράτα