Η Τουρκία χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και έπαιξε ανάλογα. Μπορεί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να είδαν τους αντιπάλους να αντιστέκονται και να προηγούνται με μία μικρή διαφορά (16-12, 7′)), ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν γρήγορα για τους οικοδεσπότες του ομίλου (26-34, 15′). Ο Μελίχ Μαχμούτογλου πίσω από τα 6.75 και ο Σεμίχ Ερντέν μέσα από αυτά, έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα και βοήθησαν να ανέβει κι άλλο διαφορά με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου (36-49). Ο Γκάμπριελ Ολασένι με προσωπικά καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε ελπίδες στην ομάδα του (54-62, 29′). Σε αυτό συνέβαλλε κι η χαλαρότητα στην άμυνα των Τούρκων. Οι Βρετανοί δεν έλεγαν να τα παρατήσουν και παίζοντας γρήγορο μπάσκετ εκμεταλλευόμενοι τα αθλητικά τους προσόντα έριξαν κι άλλο τη διαφορά (59-64, 32′). Το ματς λοιπόν έγινε ντέρμπι και η πίεση μεταφέρθηκε για τα καλά στους γηπεδούχους. Ο Ουφούκ Σάριτσα με φωνές προσπάθησε να πείσει τους παίκτες του να παίξουν άμυνα και το κατάφερε. Στην επίθεση η μπάλα πήγε στα χέρια του Ερντέν ο οποίος ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και χάρισε τελικά τη νίκη στην ομάδα του με 70-84. Ο Τέντι Οκερεαφόρ της Κύμης έπαιξε 33:47 και είχε 8 πόντους (0/1δ., 2/5τρ., 2/2β.), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 λάθη ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στα δίποντα (45%-52%), στα τρίποντα (38%-46%) κι έκαναν λιγότερα λάθη (18-13). ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μελίχ Μαχμούτογλου τελείωσε με 2 πόντους (1/3δ., 7/11τρ., 1/1β.), 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ ενώ ο Σεμίχ Ερντέν είχε 19 πόντους (6/9δ., 7/8β.), 5 ριμπάουντ και 5 λάθη. ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλαρκ σε 34′ είχε 8 πόντους με 3/14 σουτ και δε βοήθησε καθόλου την ομάδα του. ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 35′ οι Βρετανοί έκαναν το 65-70, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε σερί 5-0, η διαφορά πήγε στους 10 πόντους κι εκεί τελείωσε κάθε ελπίδα των Βρετανών. ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τσεντί Οσμάν τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος. Καθόλου άσχημα. ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μεγ. Βρετανία τα 18 λάθη. Η Τουρκία την αδικαιολόγητη χαλάρωση από το 25′ μέχρι το 35′. Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα πίσω από την πλάτη του Τέντι Οκερεαφόρ στην πρώτη περίοδο. Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-49, 54-64, 70-84 Πηγή: gazzetta.gr