Η Εθνική ομάδα Παίδων όχι μόνο πήρε την άνοδο για την Α’ κατηγορία, αλλά κατέκτησε και την πρώτη θέση στο Eurobasket Β’ κατηγορίας κερδίζοντας στον τελικό την Ολλανδία με 74-60. Από τη πρώτη στιγμή η Εθνική ομάδα Παίδων είχε δείξει τις διαθέσεις της στο Eurobasket U16 Β’ κατηγορίας που διεξήχθη στη Σόφια! Ήταν το φαβορί, το επιβεβαίωνε παιχνίδι με το παιχνίδι και έφτασε στο σημείο να «κλειδώσει» την άνοδο και να κατακτήσει αήττητη με οκτώ νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις το χρυσό μετάλλιο! Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε και της Ολλανδίας στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης με 74-60 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στην διοργάνωση. Οι «οράνιε» αποδείχθηκαν πολύ… σκληροί για να πεθάνουν αφού ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (39-35) ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Εθνική πραγματοποίησε ένα επιμέρους 14-3 και πήρε διαφορά 15 πόντων (53-38) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά πλέον ήταν πολύ αργά για τα φοβερά πιτσιρίκια που κατέκτησαν την πρώτη θέση στο τουρνουά. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής, έχοντας 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Σωτηρίου τον ακολούθησε σημειώνοντας άλλους 15 πόντους, ενώ ο Καδράς πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.  Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-35, 53-38, 74-60 Πηγή: gazzetta.gr