Το πρώτο φιλικό στα πλαίσια της προετοιμασίας για τη νέα σεζόν έδωσε η ομάδα Χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-Όμιλος Ξυνή με αντίπαλο τον Δούκα, από τον οποίο ηττήθηκε 24-25. Η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών στο Ρέντη, έδωσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρίας στον προπονητή του Θρύλου Γιώργο Ζαραβίνα προκειμένου να τσεκάρει το βαθμό ετοιμότητας των παικτών του. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του, είχαν αρκετά καλά διαστήματα, αλλά στο φινάλε ηττήθηκαν με 24-25 με πέναλτι του Δούκα σε νεκρό χρόνο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τον Κώστα Τσιλιμπάρη στο τέρμα, τους  Παντελή Κωστακίδη (αριστερό εξτρέμ),  Γρηγόρη Σανική (αριστερό ίντερ), Φώτη Μισαηλίδη (πλέι μέικερ), Αλέξανδρο Αλβανό (δεξιός ίντερ), Αντώνης Χάλαρης (δεξιός εξτρέμ) και Τάσο Παπαδιονυσίου (πίβοτ). Ο Γρηγόρης Σανίκης σκόραρε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-Όμιλος Ξυνή  με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 5-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Μετά το 6-4 οι Πειραιώτες δέχθηκαν ένα 3-0 σερί με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-7 αλλά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου απέκτησαν ξανά τα ηνία στο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 11-10. Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και διεύρυνε το προβάδισμα του στο 19-13 στο 43’ χάρη στα τέρματα των Κωστακίδη (2), Σανίκη, Μισαηλίδη, Παπαδιονυσίου. Στο ίδιο υψηλό τέμπο συνέχισε ο Ολυμπιακός που με τα διαδοχικά γκολ των Κωστακίδη και Παπαδιονυσίου έφτασε στο 21-16 στο 48ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο ο προπονητής του Θρύλου Γιώργος Ζαραβίνας προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, οι Πειραιώτες κατέβασαν στροφές και ο Δούκας προηγήθηκε με 23-24. Με γκολ του Χάλαρη από ριμπάουντ, ύστερα από εκτέλεση πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 24-24 όμως στην τελευταία επίθεση σε νεκρό χρόνο ο Δούκας κέρδισε πέναλτι με το οποίο έφτασε στο 24-25 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» σκόρερς:  Σανίκης 3, Παπαδιονυσίου 5, Μισαϊλίδης 3, Κωστακίδης 5, Χάλαρης 4, Φάμπατς 3, Λιάπης ενώ έπαιξαν και οι: Τσιλιμπάρης, Τσακνής, Παπαδόπουλος, Στούμπης, Καραμπουρνιώτης, Αλβανός. Δεν αγωνίστηκαν από πλευράς Ολυμπιακού οι τραυματίες Κανδύλας, Τζηράς και οι Λιόλιος, Λεωνίδας. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο osfp.gr : «Ήταν ένα δυνατό φιλικό, το πρώτο φιλικό της χρονιάς για εμάς. Γενικά είμαι ευχαριστημένος για κάποια διαστήματα του αγώνα. Ωστόσο, δεν αντιδράσαμε σωστά όταν είχαμε φύγει μπροστά με 6-7 τέρματα. Ακόμα και αν αλλάξαμε την ομάδα δεν θα πρέπει να έχουμε αυτές τις μεταπτώσεις. Από εκεί και πέρα είδα κάποια πράγματα που ήθελα, ανάλογα με το σχήμα που επιλέγουμε να παίξουμε στο παιχνίδι. Γενικότερα βρισκόμαστε στο σημείο που θέλουμε για την εποχή και έχουμε μπροστά μας πολλά περιθώρια βελτίωσης, ειδικά σε σχήματα που και τα νέα παιδιά δεν έχουν παίξει πολύ μαζί. Για εμάς είναι το πρώτο παιχνίδι και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ρυθμό που είχαμε και την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες μου. Σιγά σιγά θα πρέπει να αφήσουμε πίσω μας αυτά τα κενά διαστήματα, έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε τα υψηλού επιπέδου απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.» Πηγή: gazzetta.gr