Η Ριέκα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά η καρδιά του πρωταθλητή σε συνδυασμό με τον πανικό που έσπειρε ο Κώστας Φορτουνης στην άμυνα των πρωταθλητών Κροατίας, έφερε τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν τον αγώνα στις καθυστερήσεις και πλέον να κοιτάνε διαφορετικά τη ρεβάνς που θα τους στείλει στους ομίλους του Champions League.

Προηγήθηκαν οι πρωταθλητές Κροατίας με τον Έμπερ στο 42΄, ισοφάρισε ο Οτζίτζα Οφόε στο 65΄ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομαό διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους πρωταθλητές, ενόψει της ρεβάνς της 22ης Αυγούστου.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι, έδειξαν πως είναι πιο ποιοτική ομάδα από τους Κροάτες, έχασαν ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες. Είναι ενδεικτικό πως στα πρώτα 12 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν δύο κλασικές φάσεις για να προηγηθούν, στο 7΄ με τον Μπεν να αστοχεί από πολύ κοντά και πέντε λεπτά μετά με τον Σεμπά να μη μπορεί να νικήσει στον Σλούγκα στο τετ-α-τετ που είχαν. Ο «νόμος του ποδοσφαίρου» λειτούργησε στο πρώτο 45λεπτο στο Καραϊσκάκη. Η ομάδα που έχανε τις ευκαιρίες (Ολυμπιακός) βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ριέκα που τακτικά πήρε ακριβώς αυτό που ήθελε από το ματς.

«Κλειδί» στο ματς η αποβολή του Ζούτα στο 82΄, καθώς μέχρι τότε οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να απειλούνται ιδιαίτερα, αλλά στα τελευταόα λεπτά πιέστηκαν πάρα πολύ και δεν άντεξαν. Δοκάρι είχε στις καθυστερήσεις ο Ανδρούτσος.