Η Λίβερπουλ έκανε το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την επιστροφή στους ομίλους του Champions League. Οι κόκκινοι είδαν τον Μινιολέ να αποκρούει πέναλτι, τους Αλεξάντερ-Άρνολντ και Μίλνερ να σκοράρουν και έφυγε με νίκη 2-1 από τον Ζίνσχαϊμ επί της Χόφενχαϊμ, την οποία άξιζε. Οι Άγγλοι τα βρήκαν δύσκολα στο ξεκίνημα και στο 12’ βρέθηκαν μία ανάσα από το να δεχθούν το γκολ. Ο διαιτητής Κάιπερς είδε πέναλτι σε ανατροπή του Γκνάμπρι από τον Λόβρεν, σε μία φάση που δεν υπήρχε τίποτα, αλλά ο Μινιολέ είπε «όχι» στον Κράμαριτς. Οι παίκτες του Κλοπ ανέβασαν σιγά-σιγά στροφές και πήραν το προβάδισμα στο 35’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άνρολντ! Στην επανάληψη η Λίβερπουλ κυριάρχησε, στο 74’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν μετά τη σέντρα που επιχείρησε ο Μίλνερ, η μπάλα βρήκε στον Νόρντβαϊτ, αλλά στο τέλος πήγε να τα χαλάσει όλα. Στο 87’ φάνηκε η απειρία του Αλεξάντερ-Άρνολντ που στη ουσία σταμάτησε για να ζητήσει οφσάιντ και ο Ουτ, που είχε μπει στο ματς στο 71’, κατέβασε ωραία και με σουτ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μινιολέ για το 1-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και άλλο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως τίποτα δεν άλλαξε. Χαρακίρι η Γιουνγκ Μπόις Η ΤΣΣΚΑ πήγε στην Ελβετία προκειμένου να μην χάσει και όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά με απίθανο αυτογκόλ του Νούχου στις καθυστερήσεις, έφτασε στη νίκη με 1-0, κάνοντας τη μισή δουλειά στο δρόμο για τους ομίλους. Το ματς ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια και όταν δεν ήταν οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ. Ο Ακινφέεβ, όμως, κράτησε όρθιους τους Ρώσους μέχρι το τέλος και είδε την τύχη να χαμογελά στην ομάδα του στο 1’ των καθυστερήσεων. Ζωντανή η Στεάουα στην Πορτογαλία Η Στεάουα έμεινε ολοζώντανη στη μάχη της πρόκρισης, αφού απέσπασε λευκή ισοπαλία από τη Σπόρτινγκ στην Πορτογαλία. Τα «Λιοντάρια» ήταν καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, πίεσαν, αλλά απείλησαν κυρίως από στημένα, αφού αδυνατούσαν να δημιουργήσουν. Οι Ρουμάνοι ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι, έπαιξαν για να μη δεχθούν γκολ και τα κατάφεραν. Πλήγμα για τη Στεάουα το γεγονός πως από τον επαναληπτικό θα απουσιάσει ο Πιντίλι που αποβλήθηκε. Καραμπάχ για… σεντόνι! Κοντά στους ομίλους του Champions League οι Αζέροι, αφού επικράτησαν 1-0 εντός έδρας της Κοπεγχάγης. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή και στο 25′ ο Μεντέτοφ από κοντά πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Αγνώριστοι οι Δανοί, δε μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Σέχιτς. Ο ΑΠΟΕΛ αγγίζει τ’ αστέρια! Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν σε ένα δεκάλεπτο – φωτιά να πετύχουν  δυο γκολ και να επικρατήσουν 2-0 της Σλάβια. Με τεράστιο πλεονέκτημα στην Πράγα η ομάδα του Δώνη για να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Εξαιρετικό τέρμα του Αλωνεύτη, δοκάρι οι Τσέχοι, μεγάλες επεμβάσεις ο Βάτερμαν. Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στο 10ο λεπτό είχε πάρει ήδη προβάδισμα δυο τερμάτων. Μόλις στο 2′ οι Κύπριοι άνοιξαν το σκορ. Επειτα από κόρνερ του Εμπεσίλιο ο Ντε Καμάργκο με κοντινή προβολή πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη πίεσαν τους Τσέχους και στο 10′ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Εμπεσίλιο βρήκε τον Αλωνεύτη από αριστερά κι αυτός με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Πηγή: gazzetta.gr