Άγιαξ και ΠΑΟΚ τίμησαν την παράδοση. Όλα τα μεταξύ τους ματς, είτε επίσημα είτε φιλικά, έχουν πολλά γκολ. Αυτό έγινε και στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι του Δικέφαλου επί ολλανδικού εδάφους και με το οποίο ολοκληρώθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Ο ΠΑΟΚ των πρώτων 35′ λεπτών τρόμαξε με την εμφάνιση του. Όμως, η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι παίκτες του Στανόγεβιτς ανέβασαν την απόδοση τους και πάρα την απώλεια του καλύτερου μέχρι τότε Πέδρο Ενρίκε, είχαν ένα 20 λεπτό κυριαρχίας στο γήπεδο, όπου ισοφάρισε σε 2-2,

Έτσι έπαιξε ο ΠΑΟΚ

Ο Στανόγεβιτς αποφάσισε από τις προηγούμενες ημέρες να επαναφέρει το 4-2-3-1 στη ζωή της ομάδας και μ’ αυτό το σύστημα παρατάχθηκε ο Δικέφαλος στο σημερινό φιλικό παιχνίδι στο προπονητικό κέντρο του Άγιαξ. Ο Ροντρίγκο Ρέι ξεκίνησε για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, δύο μέρες μόλις μετά την άφιξη του στην Ολλανδία, έχοντας μπροστά του τη γνωστή τετράδα της άμυνας, που αποτελούσαν οι Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Λέοβατς. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Κάνιας και Τσίμιροτ, με τους Πέδρο Ενρίκε, Μπίσεσβαρ και Μακ να ξεκινούν μπροστά τους, με τον Αλεξάνταρ Πριγιοβιτς να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Με αναπληρωματικούς ο Άγιαξ

Έχοντας προηγηθεί το φιλικό απέναντι στη Γκενκ (3-3) όπου συμμετείχαν εννιά βασικοί, ο προπονητής του Άγιαξ, Μαρσέλ Κάιζερ, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλά παιδιά των ακαδημιών του, που μαζί με τους Χουντελααρ, Τσέρνι και Κασιέρα, συμπληρώναν το αρχικό σχήμα του Αίαντα. Με το κλασικό 4-3-3, σήμα κατατεθέν της φημισμένης ολλανδικής σχολής, για τον Άγιαξ ξεκίνησε ο Φαν Μπλάντερεν, έχοντας μπροστά του, τους Ζεφούικ, Μπέργκσμα, Σαβαστάνο και Ντανκερλούι. Στον χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Έτινγκ, Τσέρνι και Ντε Γιόνγκ, ενώ η τριάδα της επίθεσης ξεκίνησαν για τον Αίαντα οι Κασιέρα, Μαζράουι και Χούντελαρ.

Γκολ, πέναλτι, ευκαιρίες…

Ο Άγιαξ μπήκε πολύ καλύτερα από τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, με περισσότερη φρεσκάδα, αρκετή ταχύτητα και ρυθμό από τους πιτσιρικάδες του. Έτσι, οι ασπρόμαυροι δε κατάλαβαν πότε βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0. Νωρίς στο 4′ ο Τσέρνι σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Ρέι, δύο λεπτά αργότερα η βολίδα του Μαζραουΐ βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-0. Μέχρι το 26ο λεπτό, όταν ο Χουντελααρ με κεφαλιά έκανε το 2-0, ο Δικέφαλος αδυνατούσε να βρει ρυθμό, να κρατήσει την μπάλα, να κόψει το γρήγορο ρυθμό της ολλανδικής ομάδας. Ο μοναδικός που το πάλευε ήταν ο Πέδρο Ενρίκε, ωστόσο από την στιγμή που ο Στανόγεβιτς έφερε τον Μακ στο δεξιό άκρο της μεσαίας γραμμής, η ελληνική ομάδα κατόρθωσε να ισορροπήσει, να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή και να χάσει με τον Πριγιοβιτς μια σπουδαία ευκαιρία (35′) από ένα σημείο που λες, ότι το γκολ δε χάνεται. Κι όμως στο ποδόσφαιρο όλα χάνονται. Ακόμη κι από φορ της κλάσης του Σέρβου. Στο 36′ ήταν η στιγμή του Ροντρίγκο Ρέι. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι-εφεύρεση του Ολλανδού, που εκτέλεσε ο Χουντελααρ, αλλά ο γκολκίπερ του Δικέφαλου με εντυπωσιακή επέμβαση είπε “όχι”. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μείωση του σκορ σε 2-1 με την εντυπωσιακή κεφάλια του Φερνάντο Βαρέλα, το ίδιο εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η κεφαλιά του Αλεξάνταρ Πριγιοβιτς, με την οποία ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια στο 51ο λεπτό. Ο Δικέφαλος με το ξεκίνημα του β’ μέρους και τις αλλαγές του Στανόγεβιτς, ο οποίος πέρασε στο γήπεδο τους Πέλκα, Κάμπος, Σάχοφ και Λεβέκ, έγινε πολύ καλύτερος, απειλητικός και έφτασε με τον Μάτος και τον Μακ πολύ κοντά στο 3-2. Η εικόνα των ασπρόμαυρων στα πρώτα είκοσι λεπτά του β’ μέρους ήταν άκρως ενθαρρυντική, όμως ο Άγιαξ στην πρώτη φάση που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να κάνει το 3-2 με τον Κασιέρα (66′). Ο Λεο Μάτος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 3-3 στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Φαν Μπλάντερεν, ενώ ο Άγιαξ έφτασε στο 4-2 στο 86′ με το Φλέμινγκ. Πηγή: gazzetta.gr