Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά η Μαρία Σάκαρη πανηγύρισε τελικά μια μεγάλη νίκη στον β’ γύρο του Γουίμπλεντον, καθώς επικράτησε με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 6-4) της Τσέχας Κριστίνα Πλισκόβα. Έτσι, στον επόμενο γύρο του βρετανικού γκραν σλαμ θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα μεταξύ της Κόντα και της Βέκιτς.

H Σάκκαρη έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ, η αντίπαλός της είχε double break για το 1-5, ωστόσο κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή. Αφού πήρε σερί τα πέντε επόμενα games του δεύτερου σετ, στη συνέχεια επικράτησε με 6-4 και στο τρίτο σετ, για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Aυτή είναι η δεύτερη φορά που 21χρονη Σάκκαρη τενίστρια προκρίνεται στον τρίτο γύρο κάποιου γκραν σλαμ, με την προηγούμενη να είναι στο φετινό Αυστραλιανό Όπεν. Τελευταία Ελληνίδα που πέτυχε κάτι αντίστοιχο στο Βρετανικό Όπεν ήταν η Λένα Δανιηλίδου το 2005.