Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της καθώς επικράτησε του Άρη και στον τρίτο αγώνα της σειράς με 71-60 και κατέκτησε την 3η θέση στην Basket League. Ο Άρης μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι. Αμυντικά έδωσε στην ΑΕΚ το μακρινό σουτ ενώ στην επίθεση πήγε σε «γεμάτες» επιθέσεις με ξεκάθαρο στόχο να περάσει την μπάλα στο καλάθι και στον Βασίλη Καββαδά. Η ΑΕΚ αναλώθηκε σε μακρινά σουτ, δεν είχε ρυθμό στην επίθεση κι έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-16 λίγο πριν την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Ο Άρης έδωσε ακόμη πιο… προκλητικά το μακρινό σουτ στην Ένωση παίζοντας ζώνη στην άμυνα, αλλά εκεί η ΑΕΚ πήγε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις, απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 11-2 και μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 18-19. Ο δε Άρης έβγαλε ελεύθερα τρίποντα αλλά τελείωσε την πρώτη περίοδο με 1/7 προσπάθειες. Η αστοχία των δύο ομάδων στο μακρινό σουτ ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο. ΑΕΚ και Άρης συνέχισαν να βαδίζουν χέρι-χέρι (28-29, 15′) με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν πόντους και από δεύτερες επιθέσεις λόγω των επιθετικών ριμπάουντ που μάζεψαν και τους γηπεδούχους να παίρνουν πολλά από τον Ελονού. Ο τελευταίος σημείωσε εννιά πόντους στη δεύτερη περίοδο και σε συνδυασμό τους αντίστοιχους οκτώ που σημείωσε ο Μάικλ Ντίξον, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο για να ξεφύγει στο τέλος του ημιχρόνου με 42-37. Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι δεν ήταν συνεπής στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει με 51-39 (25′). Ο Άρης δεν ανταποκρίθηκε στα αμυντικά καθήκοντά του ενώ στην επίθεση παρέμεινε αναποτελεσματικός. Κι έτσι, χωρίς να κάνει κάτι σπουδαίο η ΑΕΚ διατήρησε με άνεση τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (56-45). Το ρεσιτάλ αστοχίας συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με χαρακτηριστικό γεγονός ότι το επιμέρους σκορ στο τρίλεπτο ήταν 2-2! Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ η οποία έτρεξε σωστά στο παρκέ και φρόντισε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά καθώς έφτασε στα επίπεδα των 17 πόντων (69-52) μετά τη συμπλήρωση 36 λεπτών αγώνα. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60 Πηγή: gazzetta.gr