Σε θριαμβευτική νίκη επί της Τότεναμ με 2-1 έφτασε ο ΠΑΟΚ, μέσα στο Λονδίνο. Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε την αγγλική ομάδα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6′ λεπτό, έπειτα από κοντινή κεφαλιά του Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Το εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε στο 13 λεπτό, όταν ο Αθανασιάδης έγραψε με προβολή το 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Τότεναμ το μόνο που κατόρθωσε είναι να μειώσει το σκορ σε 2-1, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μόντριτς στο 38′ λεπτό. Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών, σε προσπάθεια του Σταφυλίδη να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, αποβάλλοντας το νεαρό ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ, έχοντας και την αριθμητική υπεροχή, προσπάθησε για την ισοφάριση και πίεσε την ελληνική ομάδα, που αντέχοντας τις αλλεπάλληλες επιθέσεις των Άγγλων, κέρδισε τους τρεις βαθμούς της νίκης και την πρόκριση για τη φάση των «32» του Europa League.