Η Ρεάλ ήταν ανώτερη και νίκησε 79-73 μέσα στο ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» -που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Πρίντεζη- να μην… πονούν τόσο από την ήττα (αφού έχουν εξασφαλίσει το αβαντάζ έδρας), αλλά από τον τραυματισμό του Λοτζέσκι στο τέλος, καθώς επίσης και από τον παραγκωνισμό του Κεμ Μπιρτς, ύστερα από το «θερμό επεισόδιο» που είχε με τον Γιάννη Σφαιρόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το ματς

Ο Αγραβάνης μπήκε στα… παπούτσια του απόντα Πρίντεζη στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, μαζί με τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη. Το πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης πέρασε με λάθη εκατέρωθεν (2-2), με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν άμυνες και να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο για να προηγηθούν 10-6, στη συνέχεια. Η Ρεάλ απάντησε με ένα 4-0 (10-10), αλλά οι Πειραιώτες άρχισαν να κάνουν… θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ), ξεφεύγοντας στο +8 (18-10), περίπου 2:30’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Εκεί, ο Λάσο βρήκε το… αντίδοτο περνώντας τον Ράντολφ στο παρκέ και ο Αμερικανός έσπρωξε τους φιλοξενούμενους σε ένα 6-0 (18-16). Από την άλλη, οι Πειραιώτες πέτυχαν μόνο ένα καλάθι όλο αυτό το διάστημα με τον Γκριν (20-16), με τον Γιουλ να διαμορφώνει με «τρελό» τρίποντο το 20-19. Χωρίς ρυθμό στην επίθεση ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τα επιθετικά του ριμπάουντ να τον κρατούν απέναντι στον… Ράντολφ, ο οποίος είχε βρει για τα καλά το χέρι του, ενώ έκανε και σχεδόν τα… πάντα στην άμυνα (25-25). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «ερυθρόλευκη» άμυνα άρχισε να δουλεύει πάλι, κρατώντας πολύ χαμηλά τη Ρεάλ, αλλά οι κακές επιλογές στους αιφνιδιασμούς τα χαλούσαν όλα και έτσι η υπέρ τους διαφορά ήταν πολύ μικρή (28-27). Ένα τρίποντο του Ράντολφ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ισπανούς (28-30), με τους Πειραιώτες να απαντούν για άλλη μία φορά μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ (και μπροστάρη τον Γιανγκ αυτή τη φορά) για ένα μίνι 5-0 (33-30). Τα «φθηνά» λάθη των παικτών του Σφαιρόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στη «βασίλισσα» να περάσει εκ νέου μπροστά (33-34), αλλά ο Αγραβάνης δήλωσε για άλλη μία φορά «παρών» στο παιχνίδι και έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 37-37. Η άμυνα του Ολυμπιακού τσάκιζε… κόκκαλα στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Σπανούλη, το σκορ έγινε 43-37. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς και ανοίγοντας τον ρυθμό διατηρούνταν στο +6 (48-42), αλλά ο Μάντζαρης «θυσιάστηκε» με το μαρκάρισμα του Γιουλ, κάνοντας στα μισά το τέταρτο προσωπικό του, που τον έθεσε… νοκ άουτ. Εκεί, η Ρεάλ «αφυπνίστηκε» και έτρεξε ένα σερί 5-0 (48-47), με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κρατούν με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα (52-49). Αλλά, ελλείψει Μάντζαρη, ο Γιουλ άρχισε να παίρνει… μπρος, αφού ο Γουότερς ούτε που τον… προλάβαινε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν ένα 7-0 (52-56). Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά άναρχα και αυτό βόλεψε τους Ισπανούς που την έκλεισαν προηγούμενοι 58-54. Το μεγάλο πρόβλημα, όμως, το είχε ο Ολυμπιακός, καθώς δεν είχε καθόλου δημιουργία και σκόραρε μόνο με βολές. Ο Ολυμπιακός έπαιρνε σκορ στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου με τις «εκλάμψεις» του Σπανούλη, αλλά η Ρεάλ είχε τον Ράντολφ και έτσι μοιραία διατηρούσε και μία σταθερή απόσταση (58-64). Ο ρυθμός του ματς είχε πέσει αισθητά, αλλά αυτό βόλευε τους Ισπανούς, οι οποίοι κρατούσαν χωρίς ιδιαίτερο κόπο το προβάδισμά τους (62-68). Μάλιστα, στη συνέχεια ο Χάντερ αξιοποιούσε με τον καλύτερο τρόπο τις ασίστ του Γιουλ, με τη «βασίλισσα» να ανοίγει κι άλλο την υπέρ της διαφορά (63-72), περίπου 3:20’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με τους «ερυθρόλευκους», από την άλλη, να κάνουν πολύ κακές και άστοχες επιθέσεις. Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Μάντζαρης με τον Σπανούλης έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (68-72), ενώ στη συνέχεια ο Παπανικολάου στους τρεις (70-73). Παρά τις καλές του άμυνες στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός τα χαλούσε ξανά στην επίθεση και με τη Ρεάλ να ήταν ψύχραιμη από τις βολές, γνώρισε την ήττα με το τελικό 73-79. Μάλιστα, τα χειρότερα ήρθαν με τον Λοτζέσκι, ο οποίος στα 20’’ πριν τη λήξη αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ… Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79 Πηγή: sport-fm.gr