Για πρώτη φορά από το 1949 έχουμε ημιτελικά Κυπέλλου με τους τέσσερις μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου, όμως η απόλυτη σύμπτωση είναι το γεγονός πως τα ζευγάρια είναι ίδια με τότε! Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ, όπως ακριβώς είχε γίνει και πριν από 68 χρόνια. Μόνη διαφορά ότι τότε οι αγώνες ήταν μονοί. Η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 2-1 του Ολυμπιακού εντός έδρας, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει με 1-0 στην έδρα του ΠΑΟΚ. Στον τελικό που διεξήχθη στις 19 Ιουνίου 1949 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 και οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου το ματς διεκόπη στο 109’ λόγω σκότους. Η Αθλητική Ηχώ της εποχής έγραφε: «Η ΑΕΚ αγωνιζόμενη με εννέα παίκτες λόγω τραυματισμού των Μάγειρα και Ξένου επετέλεσε πραγματικόν άθλο, αποσπάσασα ισοπαλίαν από τον Παναθηναϊκό με 0-0. Ο Ξένος υπέστη στο 2’ διάσεισιν εγκεφάλου και ήδη τελεί εν αφασία εις το Κρατικόν Νοσοκομείον’’. Και λίγο πιο κάτω: ‘’Ο αγών διεκόπη λόγω του σκότους στο 19’ της παρατάσεως και θα επαναληφθεί πιθανότατα την ερχόμενη Κυριακή». Στον επαναληπτικό τελικό στις 3 Ιουλίου στο ίδιο γήπεδο, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί στο 38’ με γκολ του Πατάκα, και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 69ο λεπτό με γκολ του Φυλακτού. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Πατάκας σκόραρε εκ νέου στο 105′, δίνοντας το τρόπαιο στους «κιτρινόμαυρους». ΑΕΚ: Ταβλάς – Παραγυιός, Γούλιος, Παπαθεοδώρου, Τζανετής, Πούλης, Λαζαρίδης, Ξένος, Εμμανουηλίδης, Μαρόπουλος, Πατάκας ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μαθιός – Σταφυλίδης, Kυριαζόπουλος, Χιονίδης, Νικολόπουλος, Νικολαΐδης, Διαλετής, Σίμος, Πετσανάς, Τσιτούρης, Φυλακτός

Πηγή: sport-fm.gr