Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός νίκησε με ευκολία την Ούνικς επικρατώντας με 88-59. Οι Πειραιώτες βρήκαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό, χτύπησαν τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων τους και παίζοντας «γρανιτένια» άμυνα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα. Στην επίθεση υπήρξε πλουραλισμός με πέντε παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση. Οι Πειραιώτες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της Ούνικς με διαδοχικές διεισδύσεις ενώ στην άμυνα τα κατάφερναν περίφημα με εξαίρεση τον Λάνγκφορντ (11π.) κι έτσι προηγήθηκαν πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Οι Ρώσοι στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσαν σε 24-20, αλλά με εντυπωσιακό μπάσκετ και πολλούς αιφνιδιασμούς ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στους 17 πόντους (41-24, 18’). Οι αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν αλλοίωναν τον ρυθμό της ομάδας του και όλοι πρόσφεραν λύσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς από τους φιλοξενούμενους να μπουν με περισσότερο πάθος, αλλά συνέβη ό,τι και στο πρώτο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες έβρισκαν ανενόχλητοι τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έστειλε την ομάδα του στο +26 (58-32, 24’) ενώ λίγα λεπτά αργότερα πήγε και στο +27 (66-39, 29’). Η Ούνικς στην τελευταία περίοδο είχε επηρεαστεί εμφανώς ψυχολογικά από τη συντριβή και οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν δεν έδειχναν την παραμικρή να διορθώσουν την αγωνιστική τους εικόνα. Από την άλλη πλευρά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση τους Σπανούλη (16:44) και Πρίντεζη (20:00), αλλά άπαντες οι Πειραιώτες ήταν κεφάτοι (80-45, 35’). Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «μηχανές» έσβησαν, ο Λάνγκφορντ εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα και απλά στο τέλος μείωσαν τη διαφορά με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 88-59, αλλά με τον κόσμο να αποχωρεί μουδιασμένος λόγω του τραυματισμού του Ντάνιελ Χάκετ. Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59 Πηγή: gazzetta.gr