Η Μπασκόνια ήθελε να τρέξει, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με μπροστάρη τον Σπανούλη, ο οποίος έκανε νέο προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη (95-90) μέσα στη Βασκονία! Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ελλάδας έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ με 15 πόντους και ισάριθμες ασίστ(!) και έγινε δεύτερος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης! Τρομερό ματς και από τον Βαγγέλη Μάντζαρη με 17 πόντους, με τον Παπανικολάου να προσθέτει άλλους 15 και τον Γκριν να ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο με 13. Από ‘κει και πέρα, ο Ιωάννης Παπαπέτρου μπορεί να είχε μόλις 5 πόντους, αλλά ήταν ο ΜΕΓΑΛΟΣ κρυφός άσος στο μανίκι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και «κλειδί» για τους πρωταθλητές Ελλάδας, καθώς όταν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε τα μέγιστα στην άμυνα. Τέλος, το άλλο εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο για τον Ολυμπιακό ήταν πως ολοκλήρωσε το ματς με 16/30 τρίποντα!

Το ματς

Χωρίς έκπληξη η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού (Μπιρτς, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Σπανούλης και Μάντζαρης). Οι «ερυθρόλευκοι» επέμεναν διαρκώς έξω από τα 6,75μ., ήταν άστοχοι (1/5), ωστόσο τους… έσωζαν τα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια επέλεξε να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα (10-10). Ο ρυθμός του ματς παρέμενε ξέφρενος, καθώς και οι δύο ομάδες έτρεχαν ασταμάτητα στο ανοικτό γήπεδο (14-14) με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν λύσεις από τη συνεργασία Σπανούλη-Παπανικολάου. Αλλά, οι Βάσκοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα στη συνέχεια και βρέθηκαν στο +5 (19-14), το οποίο διατήρησαν για μερικά λεπτά (25-20). Στον εναπομείναντα χρόνο της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους και έτσι μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος (27-25). Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τη διαφορά ότι η Μπασκόνια ήταν η μοναδική που έτρεχε, καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, η υπέρ της διαφορά πήγε στο +9 (40-31). Στη συνέχεια, οι Λάρκιν και Μπομπουά πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, στέλνοντάς τους στο +11 (47-36), με τον Σπανούλη να απαντά για τους Πειραιώτες (47-41). Στην επίθεση, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρήκαν τις λύσεις με τον αρχηγό και τον Λοτζέσκι, αλλά κανένα… αντίδοτο στην άμυνα για τον Σενγκέλια, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (52-47). Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου, το τρίποντο του Χάνγκα έστειλε τη διαφορά στο +8 (55-47). Όμως, ο Ολυμπιακός επιστράτευσε για τα… καλά τα τρίποντα (με Μάντζαρη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου), με αποτέλεσμα να πάρει ξανά το προβάδισμα (59-60), με τη μόνη αδυναμία του να ήταν ο περιορισμός του Σενγκέλια. Ο Παπαπέτρου έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, ο Σπανούλης σέρβιρε συνεχώς καλάθια και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμη και στο +5 (64-69). Η αντίδραση των Βάσκων ήταν «σκοτωμένα» τρίποντα, αλλά αυτά έβρισκαν στόχο(!), με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσα (72-72), ενώ με το λάθος του Παπανικολάου, ο Λάρκιν στο τέλος έκανε το 74-72. Με Παπαπέτρου και Μπιρτς στο παρκέ, ο Ολυμπιακός τα πήγαινε καλά αμυντικά, καθώς είχε και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Όμως, το καλύτερο νέο ήταν πως ήταν τρομερός επιθετικά και με τον Γκριν να έρχεται πολύ «καυτός» από τον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +8 (80-88) και αυτό το διατήρησαν μέχρι τα μισά (82-90). Και μάλιστα, ΧΩΡΙΣ τους Σπανούλη και Πρίντεζη στο παρκέ. Το σκορ «κόλλησε» για ένα δίλεπτο, καθώς από τη μία οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν άμυνες, αλλά από την άλλη έκαναν λάθη στην επίθεση. Ο Βόιγκτμαν έκανε ένα δικό του 5-0 για το 87-90 στα 2:15” πριν τη λήξη, αλλά ο Έρικ Γκριν δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη και με ένα προσωπικό του… σόου, «κλείδωσε» τη μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό! Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-47, 72-70, 90-95 Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 14 (2 τριπ., 11 ασ.), Ακονιόν 5 (1), Βόιγκτμαν 7 (1), Χάνγκα 15 (3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 5 (1), Μπλάζιτς 9 (1, Ντιόπ, Τιγί 6, Σενγκέλια 20 (3), Λουθ. Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (2 τριπ., 15 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 15 (2), Μάντζαρης 17 (5), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (2). Πηγή: sport-fm.gr