«Wake me up when September ends», λέει το περίφημο τραγούδι που κατακλύζει το Facebook τον Σεπτέμβρη… Κάλλιστα, σήμερα μπορεί να το «ποστάρει» και η Τσέλσι! Παίζοντας -στο δεύτερο ημίχρονο- ωραίο ποδόσφαιρο, οι «μπλε» νίκησαν για πρώτη φορά από τις 27 Αυγούστου, 2-0 στο ”KCOM Stadium” τη Χαλ, και έκαναν το πρώτο βήμα για ένα νέο ξεκίνημα στην Premier League. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε άφησε στην άκρη το νωθρό, πρώτο ημίχρονο (στο οποίο χρειάστηκε μία τεράστια απόκρουση του Κουρτουά για να μην… την πάθει πάλι) και στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε… με το μαχαίρι στα δόντια! Αφού, λοιπόν, έχασε τρομερή, διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί, με τον Ντιέγκο Κόστα να περνάει τον τερματοφύλακα, να πλασάρει στο δοκάρι και τον Καντέ να σουτάρει στην επαναφορά σε κενή εστία άουτ, η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 61’ με τον Γουίλιαν. Ο Βραζιλιάνος έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα, ολοκληρώνοντάς τη με εξαιρετικό πλασέ στο «Γ», ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Ντιέγκο Κόστα ήταν πιο εύστοχος, «γράφοντας» το τελικό σκορ. Με την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από έναν μήνα… και βάλε, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε (που «ανάσανε») έφτασε τους 13 βαθμούς, όσους και η Άρσεναλ, η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια των 17:00, για την 7η αγωνιστική, είχαμε την γκολάρα της χρονιάς (αν και νωρίς ακόμα) στο Λονδίνο! Η Γουέστ Χαμ μπορεί να απογοήτευσε ξανά, μένοντας στο 1-1 με τη Μίντλεσμπρο, ο Ντιμίτρι Παγέ, όμως, χάρισε στους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους ένα αδιανόητο γκολ, με τον Γάλλο περνάει περισσότερους από πέντε παίκτες και να σκοράρει, για την ισοφάριση των «σφυριών». Ματσάρα το Γουότφορντ-Μπόρνμουθ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές, να έχουν τρία δοκάρια (51’ Γουίλσιρ, 73’ Σμιθ, 81’ Στάνισλας), αλλά να παίρνουν, τελικά, έναν βαθμό, μετά το 2-2 με τις «σφήκες». Τουλάχιστον δεν έχασε η Σάντερλαντ, «έσωσε» τον βαθμό στο 83’ με τη Γουέστ Μπρομ (1-1), παραμένει, όμως, σε δεινή θέση, χωρίς νίκη… Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής Παρασκευή, 30/9 Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (35′ Λουκάκου-50′ Μπεντέκε) Σάββατο, 1/10 Σουόνσι-Λίβερπουλ 1-2 (8′ Φερ-54′ Φιρμίνιο, 84′ πεν. Μίλνερ) Γουέστ Χαμ-Μίντλεσμπρο 1-1 Χαλ-Τσέλσι 0-2 Σάντερλαντ-Γουέστ Μπρόμιτς 1-1 Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 2-2 Κυριακή, 2/10 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Στόουκ Σίτι (14:00) Λέστερ-Σαουθάμπτον (16:15) Τότεναμ=Μάντσεστερ Σίτι Μπέρνλι-Άρσεναλ (18:30) Η επόμενη (8η) αγωνιστική Σάββατο, 15/1 Τσέλσι-Λέστερ (14:30) Άρσεναλ-Σουόνσι (17:00) Γουέστ Μπρόμιτς-Τότεναμ Στόουκ Σίτι-Σάντερλαντ Μαν. Σίτι-Έβερτον Μπόρνμουθ-Χαλ Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ (19:30) Κυριακή, 16/1 Μίντλεσμπρο-Γουότφορντ (13:30) Σαουθάμπτον-Μπέρνλι (18:00) Δευτέρα, 17/1 Λίβερπουλ-Μαν. Γιουνάιτεντ Πηγή: sport-fm.gr