«Μπαμ» που ακούστηκε από τη Λάρισα ως τον… Πειραιά είχαμε στο «AEL FC Arena»! Σε ένα από τα καλύτερα ματς που έχουμε δει φέτος, η εξαιρετική ΑΕΛ… ξέρανε (1-0) με γκολ του Γκόλια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τον Ολυμπιακό, που πλήρωσε το 4-4-2 (χωρίς δημιουργικό χαφ) που επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο Μπέντο και τη νωθρότητα αρκετών παικτών του. Αρκετά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο από τον διαιτητή Παπαδόπουλο, ο οποίος έπρεπε -και μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις- να αποβάλει τον Σεμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πώς έπαιξαν

Το… ξεχασμένο για καιρό από τον Ολυμπιακό 4-4-2 επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο Πάουλο Μπέντο. Φουλ επίθεση από τον Πορτογάλο τεχνικό, που ξεκίνησε Ιντέγε και Καρντόσο στην κορυφή. Ο Καπίνο φόρεσε γάντια βασικού, με τον Φιγκέιρας να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας, τον Τσιμίκα το αριστερό, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Ντα Κόστα-Βιάνα. Μιλιβόγεβιτς και Καμπιάσο αγωνίστηκαν στα χαφ, ο Σεμπά ήταν αριστερά στη μεσαία γραμμή, ο Ελιουνούσι δεξιά και μπροστά, όπως προαναφέραμε, ο Παραγουανός με τον Νιγηριανό. Στον αντίποδα, σε διάταξη 4-3-3 «κατέβασε» την ΑΕΛ ο Αναστασιάδης, χρησιμοποιώντας, δε, τρίτο διαφορετικό τερματοφύλακα σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι! Κάτω από τα γκολπόστ, λοιπόν, ήταν ο Ξενοδόχοφ, δεξί μπακ ο Ρέντζας, αριστερό ο Γκόλιας, ενώ στο κέντρο της άμυνας βρίσκονταν οι Φάρκας και Γιοβάνοβιτς. Φατιόν, Αναστασόπουλος και Ντοντό αγωνίστηκαν στα χαφ, ο Αβραάμ ήταν το δεξί εξτρέμ, ο Ναζλίδης το αριστερό και σέντερ φορ ο Κόντορ.

Το ματς

Εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι χρειάστηκε καμπόση ώρα στους παίκτες του Ολυμπιακού να συνηθίσουν το πρωτόγνωρο 4-4-2, με το οποίο «κατέβηκαν» στην… αρένα της Λάρισας, η ΑΕΛ πίεσε τους Πειραιώτες και είχε… υποψίες φάσεων στο ξεκίνημα. Στο 7’, στο «καμίνι» της AEL FC Arena επικράτησε σιγή, καθώς ο Ελιουνούσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο εκ των κορυφαίων των φιλοξενούμενων, ωστόσο, υποδείχθηκε -σωστά- σε θέση οφσάιντ. Οι «βυσσινί»… χτυπούσαν στην πλευρά του Φιγκέιρας, που είχε πολλά προβλήματα (για άλλη μία φορά) από δεξιά, τη στιγμή που όλο το παιχνίδι των Πειραιωτών περνούσε από τα πόδια του Καμπιάσο, ο οποίος συνεχίζει να μη… χαμπαριάζει στα 36 του! Η απουσία δημιουργικού χαφ, όμως, είχε ως αποτέλεσμα Καρντόσο (δεν φάνηκε καθόλου) και Ιντέγε να μη τροφοδοτούνται, με τον Νιγηριανό, πάντως, να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς, όταν, στο 19’, βρέθηκε από δεξιά απέναντι στον Ξενοδόχοφ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ του είπε «όχι». Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη «απάντησε» άμεσα (στο 20’), με τον Καμπιάσο να απομακρύνει σωτήρια δυνατό σουτ του Αναστασόπουλου, έπειτα από ωραία συνεργασία των «βυσσινί» αλλά από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα επόμενα 25 λεπτά καταγράφηκε μόλις μία φάση και αυτή όχι ολόκληρη, καθώς οι παίκτες της ΑΕΛ τα έκαναν… μαντάρα στο 38’, όταν κωλυσιέργησαν στην τελική προσπάθεια, μετά την πολύ καλή συνεργασία τους. Έτσι, το ημίχρονο, παρά το εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο, βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή μπάλας (σταθερά πάνω από 60%), αλλά να μην μπορεί να «βγάλει» φάσεις. Η απουσία δημιουργικού χαφ, όμως, είχε ως αποτέλεσμα Καρντόσο (δεν φάνηκε καθόλου) και Ιντέγε να μη τροφοδοτούνται, με τον Νιγηριανό, πάντως, να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς, όταν, στο 19’, βρέθηκε από δεξιά απέναντι στον Ξενοδόχοφ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ του είπε «όχι». Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη «απάντησε» άμεσα (στο 20’), με τον Καμπιάσο να απομακρύνει σωτήρια δυνατό σουτ του Αναστασόπουλου, έπειτα από ωραία συνεργασία των «βυσσινί» αλλά από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα επόμενα 25 λεπτά καταγράφηκε μόλις μία φάση και αυτή όχι ολόκληρη, καθώς οι παίκτες της ΑΕΛ τα έκαναν… μαντάρα στο 38’, όταν κωλυσιέργησαν στην τελική προσπάθεια, μετά την πολύ καλή συνεργασία τους. Έτσι, το ημίχρονο, παρά το εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο, βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή μπάλας (σταθερά πάνω από 60%), αλλά να μην μπορεί να «βγάλει» φάσεις. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά, αλλά αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία ευκαιρία στο ξεκίνημα, από… καραμπόλες! Πρώτα η ΑΕΛ, στο 49’, από μία τέτοια, με εκτέλεση φάουλ, λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Καπίνο, ενώ δευτερόλεπτα μετά το γκελ της μπάλας στο χορτάρι από γέμισμα του Μιλιβόγεβιτς παραλίγο να «κρεμάσει» τον Ξενοδόχοφ, που έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ. Το παιχνίδι του πρωταθλητή έκανε… κρα ότι χρειαζόταν κάποιον, ώστε να δημιουργεί με τις πάσες του φάσεις, τροφοδοτώντας τους επιθετικούς της ομάδας, με αποτέλεσμα ο Μπέντο να βάλει τον Φορτούνη στο 63’ και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε… ρίξει και τον Πασιένσια στη «μάχη», στη θέση του εξαφανισμένου Καρντόσο. Τίποτα, ωστόσο, δεν άλλαξε… Οι Πειραιώτες δεν απειλούσαν, δεν είχαν ούτε μία κλασική ευκαιρία σε ολόκληρο ημίχρονο και όλα έδειχναν πως το ματς πήγαινε για 0-0. Για να «χτυπήσει» στο 92’ ο Γκόλιας και να… φουντώσει η «φωτιά» στο AEL FC Arena! Ο 23χρονος Καρδιτσιώτης έκανε ένα σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και στον Μιλιβόγεβιτς και «στρογγυλοκάθισε» στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Καπίνο, για να ακολουθήσει Ο χαμός στον πάγκο των γηπεδούχων, με όλον τον κόσμο να πέφτει πάνω στον Άγγελο Αναστασιάδη, που έχασε μέχρι και τα γυαλιά του από την… τρέλα της στιγμής!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Αναστασόπουλος (73’ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81’ Βαρέλα), Αβραάμ (88’ Ντέλετιτς). Στον πάγκο έμειναν: Καβουσάκης, Ουρτάδο, Κάπος, Σουλιώτης. Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Τσιμίκας (63’ Φορτούνης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76’ Μάρτινς), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ιντέγε, Καρντόσο (62’ Πασιένσια). Στον πάγκο έμειναν: Λεάλι, Μποτία, Ντομίνγκες, Μάριν. Πηγή: sport-fm.gr