Εντυπωσιακά ξεκίνησε τα φιλικά του παιχνίδια ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες διέλυσαν 9-2 την αδύναμη Σιλφόλντε (την οποία είχαν κερδίσει επίσης προ ημερών Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ) στην Ολλανδία. Το σκορ για τους Αρκάδες άνοιξε ο Δημούτσος στο 10’, με τον Καλτσά στο 23’ να κάνει το 2-0 έπειτα από ασίστ του Μάσα. Στο 37’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τη μπάλα να καταλήγει ξανά στα δίχτυα των αντιπάλων, ενώ ο Τσιλιανίδης με δύο τέρματα στο φινάλε του ημιχρόνου (44’, 45’) έκανε το 5-0. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Σιλφόλντε μείωσε με τον Μπόουμαν ωστόσο στο 62’ ο Ιωαννίδης έκανε το 6-1. Ο Μπόουμαν και πάλι στο 65’ σκόραρε, κάνοντας το 6-2, αλλά ο Ιωαννίδης πέτυχε δύο ακόμα τέρματα (81’,86’). Το τελικό 9-2 διαμόρφωσε ο Στανισάβλιεβιτς στο 90’. Πρώτο ημίχρονο: Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Iglesias (20′ Hamdani), Μπέρτος, Δημούτσος, Κουρμπέλης, Τσιλιανίδης, Mazza, Καλτσάς, Κώτσιρας. Δεύτερο ημίχρονο: Καπετάνος (75′ Τσιφτσής), Κυριακόπουλος, Μακροστέργιος (75′ Παπαγγελής) , Sefil, Igor (80′ Αssen), Hamdani (70′ Νάτσης), Chaves, Stanisavljevic, Τσιώλης, Nico Fernandez, Ιωαννίδης. Πηγή: sport-fm.gr