Μπορεί η ΑΕΚ να εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο ματς της σειράς, αλλά η ποιότητα του Ολυμπιακού της έκοψε τη… φόρα από νωρίς και έτσι με το 80-67 οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε με το 2-0 στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ έδειξε πως ξέχασε τη συντριβή στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, αλλά όταν ο Ολυμπιακός αποφάσισε να το τελειώσει, νωρίς παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας, έφτασε στη νίκη με το 80-67 και έκανε το 2-0 στους ημιτελικούς της Α1. Το ματς Σαν να μην έγινε… ποτέ το πρώτο ματς, μπήκε η ΑΕΚ στο παρκέ. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν εντελώς άλλη ψυχολογία και σουτάροντας με καλά ποσοστά από την περιφέρεια πήραν νωρίς ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα (3-10). Όμως, εκτός από την επίθεση, η «Ένωση» πήγαινε περίφημα και στην άμυνα, έχοντας αποσυντονίσει πλήρως τον Ολυμπιακό και γι’ αυτό ήταν σε θέση να συντηρεί το προβάδισμά της (10-17). Εκεί, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πέρασε τους Πρίντεζη και Χάκετ στο παρκέ, αλλάζοντας εντελώς στην εικόνα της ομάδας του. Οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν περισσότερο από το «4» και με τον υπαρχηγό τους να βρίσκει ρυθμό, ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά και μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 23-22. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πρόσφεραν κάκιστο θέαμα και έτσι το σκορ δεν άλλαξε καθόλου. Στη συνέχεια, ο Μαυροειδής έπαιζε… μόνος του την άμυνα του Ολυμπιακού, απαντώντας σε κάθε καλάθι των αντιπάλων του (26-27). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν νέους… άσους από το μανίκι-πάγκο τους και αυτοί ήταν οι Λοτζέσκι και Στρόμπερι. Αμφότεροι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, κλέβοντας τη μία μπάλα πίσω από την άλλη και σκοράροντας συνεχώς, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 13-0, πηγαίνοντας στο +12 (39-27). Στα εναπομείναντα λεπτά, η ΑΕΚ έδειχνε ξανά σημάδια… παράδοσης, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +15 (44-29). Στα συνεχόμενα λάθη της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός απαντούσε με καλάθια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι μέσα σε τέσσερα λεπτά, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +23 (55-32). Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σήκωσαν το πόδι από το… γκάζι χαλαρώνοντας υπερβολικά, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται αυτό και με ένα σερί 9-0 να ρίχνουν τη διαφορά (55-41). Όμως, οι παίκτες του Ζντοβτς δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Πειραιώτες να ελέγχουν την κατάσταση, χωρίς ιδιαίτερη πίεση, έκλεισαν την περίοδο στο +16 (61-45). Όπως στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έτσι και στου τέταρτου, η ΑΕΚ μπήκε νωθρά και αυτό εκμεταλλεύτηκε το Ολυμπιακός για να στείλει ξανά τη διαφορά στο +21 (66-45). Το γεγονός αυτό, έκανε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πιστέψουν πως το ματς τελείωσε και έτσι η «Ένωση» με μπροστάρη ξανά το Μαυροειδή έκανε ένα σερί 10-0, μειώνοντας σε 66-55, στα μισά της περιόδου. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε και πρωταγωνιστής ήταν ο Πρίντεζης, ο οποίος με δικούς του πόντους πήγε την ομάδα στο +16 (74-55), όπου εκεί ουσιαστικά έβαλε τέλος στη διαδικασία. Πλέον χρόνος δεν υπήρχε για την ολική ανατροπή και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό 80-67. Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67 Πηγή: sport-fm.gr