Θα «καεί» η Μαδρίτη στο… Μιλάνο στις 28 Μαΐου! Η Ρεάλ δεν άφησε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον 11ο τρόπαιο της ιστορίας, επικράτησε 1-0 κόντρα στη Σίτι στο «Μπερναμπέου» και θα αναμετρηθεί στον τελικό με την μισητή Ατλέτικο. Παρότι οι «μερέχνες» δεν είχαν κάποια τρομερή απόδοση, η ομάδα του Πελεγκρίνι δεν υπήρχε στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού. Το προβληματικό 4-1-4-1 και η αναγκαστική αλλαγή του Κομπανί, έφεραν σχετικά εύκολα το 1-0 των γηπεδούχων στο 20’ με το αυτογκόλ του Φερνάντο (20’) ύστερα από προσπάθεια του Μπέιλ. Η Σίτι έδειξε σημάδια ζωής στο φινάλε του ημιχρόνου όταν και άγγιξε την ισοφάριση με το δοκάρι του Φερναντίνο (41’). Ακυρώθηκε σωστά, ως οφσάιντ, γκολ του Ράμος (36’). Πολύ καλύτερος ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο. Η Ρεάλ με μεγαλύτερη το δοκάρι του Μπέιλ (63’), είχε ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς όμως δεν τα κατάφερε. Εν τέλει, αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει και να δώσει χώρους στους Άγγλους, που με εξαίρεση την σουτάρα του Αγκουέρο δεν προβλημάτιζαν ιδιαίτερα. Το ματς: Όλα έγιναν ιδανικά για την Ρεάλ από τα πρώτα 20λεπτά του παιχνιδιού. Η Σίτι μπήκε αρκετά φοβισμένα, έδειξε πως δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά με τον Τουρέ στον άξονα και άφησε ελεύθερο γήπεδο στους Μαδριλένους. Σα να μην έφτανε η χλιαρή πίεση που δέχονταν από νωρίς, οι «πολίτες» έχασαν τον Κομπανί με τραυματισμό στο 10’. Η αντικατάσταση του αρχηγού χάλασε την συνοχή της ομάδας του Πελεγκρίνι και η «βασίλισσα» άρχισε να πατάει περιοχή. Στην πρώτη της μεγάλη φάση, ο Μπέιλ δεν χαρίστηκε και με έξυπνο σουτ και λίγη… βοήθεια από τον Μανγκαλά νίκησε τον Χαρτ, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του (1-0, 20’). Οι παίκτες του Ζιντάν συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού κι έβγαλαν τελικές και για δεύτερο γκολ. Η Σίτι ανέβηκε μετά το 30’, όταν ο προπονητής της ρίσκαρε περισσότερο ανεβάζοντας τις γραμμές στο γήπεδο. Οι Μαδριλένοι άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι και στις στημένες φάσεις, όμως για μερικά εκατοστά… βιασύνης του Πέπε στερήθηκαν (σωστά) το δεύτερο γκολ στο 36’. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν η μπάλα άλλαξε γρήγορα πόδια κι έφτασε στον Φερναντίνιο, που σημάδεψε με δυνατό σουτ το δοκάρι του Νάβας (44’). Το ρίσκο που ήταν αναγκασμένοι να πάρουν οι «πολίτες» άνοιξε σημαντικά τον ρυθμό του ματς στο «Μπερναμπέου» στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Ακόμη και στο γρήγορο τέμπο όμως, η Ρεάλ δεν έχασε την συγκέντρωσή της και διατήρησε τα ηνία. Οι τελικές για τους «Μερένχες» έβγαιναν με μεγαλύτερη ευκολία και θα μπορούσαν να «τελειώσουν» το ματς αν ο Μπέιλ δεν ήταν άτυχος στο 63’, όταν σημάδεψε το δοκάρι του Χαρτ με εξαιρετική κεφαλιά. Οι είσοδος του Στέρλινγκ και του Ιεανάτσο φόβισαν ελαφρώς τον Ζιντάν, που έβλεπε την ομάδα του να μην «καθαρίζει» την πρόκριση. Έτσι, η «βασίλισσα» οπισθοχώρησε φυσιολογικά στο τελευταίο 20λεπτο κι άφησε περισσότερο γήπεδο στη Σίτι, που τα έπαιζε όλα για όλα. Το άγχος ήταν εμφανές στα πρόσωπα και των δύο μονομάχων. Η Ρεάλ έπαιξε , όσο μπορούσε και με το ρολόι, διατήρησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σκόμινα το «χρυσό» 1-0 και σε συνδυασμό με το 0-0 του Μάντσεστερ θα συναντήσει την Ατλέτικο στον μεγάλο τελικό. Πηγή: sport-fm.gr