Ο ΠΑΟΚ, έχοντας στη σύνθεση του αρκετές εφεδρείες και δίχως να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, με δραστήριο τον Γκάρι Ροντρίγκες και σκόρερ τον Ρικάρντο Κόστα, πήρε ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Μπρόντμπι και σφράγισε και τυπικά το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League. Kαλή απόδοση κατά διαστήματα από τον Δικέφαλο του Βορρά, που διαχειρίστηκε εύκολα και δίχως προβλήματα το ματς, έστω και αν οι Δανοί, ισοφάρισαν έξι λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκαν. Το ματς Το παιχνίδι άρχισε με τον ΠΑΟΚ, ν’ ακολουθεί το αγαπημένο του 3-4-2-1. Ο Γλύκος για πρώτη φορά πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια. Ο Βίτορ, με τον Κόστα και τον Τζαβέλλα στην άμυνα, στο αριστερό άκρο ο Κίτσιου, στο δεξί ο Κωνσταντινίδης. Ο Κάτσε με τον Τζιόλη αμυντικά χαφ, ο Ροντρίγκεζ και ο Μυστακίδης λίγο πιο πίσω από τον Κουλούρη που έπαιξε κορυφή. Οι Δανοί προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να ισορροπεί. Στο 19ο λεπτό είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον συνδυασμό του Ροντρίκες, με τον Μυστακίδη και τον τελευταίο να πασάρει στον Κουλούρη, που όμως δεν μπόρεσε να πιάσει δυνατό σουτ. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Ρικάρντο Κόστα άνοιξε το σκορ, σε μια στημένη φάση. Ο Κάτσε, εκτέλεσε από αριστερά φάουλ και ο Ρικάρντο Κόστα, στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Ρένοβ για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα η Μπρόντμπι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, μετά από μια εκτέλεση κόρνερ του Έρικσον, το λάθος του Γλύκου στην έξοδο με την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του. Ο Σβαρτς έκανε το πρώτο σουτ, ο Γλύκος απέκρουσε, αλλά ο Ρασάνι από κοντά, παρά την προσπάθεια του Κάτσε, με το κεφάλι, έκανε το 1-1. Το ισόπαλο σκορ, δεν άλλαξε, μιας και δεν υπήρξε, κάποια σπουδαία φάση, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Το δεύτερο μέρος, άρχισε με τον Κουλούρη, μετά από πάσα του Ροντρίγκες, να έχει καλό σουτ που πέρασε λίγο έξω στο 48’. Στο 59’ μετά από ώρα μια επικίνδυνη επίσκεψη του Σβαρτς από δεξιά, με την παράλληλη σέντρα ν’ απομακρύνεται αρχικά από τον Γλύκο, ενώ στη συνέχεια, ο Ρασάνι από δύσκολη θέση, δεν μπόρεσε να επαναφέρει την μπάλα προς την εστία. Μετά και από αυτή την ευκαιρία, το ματς διατήρησε έναν κάποιο ρυθμό, ωστόσο, δεν έγιναν μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Τούντορ έριξε στο ματς τους Σαββίδη και Μακ, αντί των Τζιόλη και Κωνσταντινίδη, περίπου στο 65’, ενώ αργότερα πέρασε στο παιχνίδι και ο Δεληγιαννίδης. Το ματς ήταν υποτονικό στα τελευταία δέκα λεπτά, με αποτέλεσμα οι 22 ποδοσφαιριστές, απλά να περιμένουν το σφύριγμα της λήξης από τον Ιταλό ρέφερι. Μπρόντμπι: Ρένοβ, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμίσι, Έρνσκοβ, Ρασάνι, Πίρι (81’ Χολστ), Νέργκααρντ, Χιουλσάγκερ, Έρικσον (72’ Πούκι), Σβαρτς (60’ Ελμάντερ) ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Κωνσταντινίδης (64’ Σαββίδης), Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης (64’ Μακ), Ροντρίγκες, Κάτσε, Μυστακίδης, Κουλούρης Κίτρινες: Νόργκααρντ, Χιούλσαγκερ, Έρικσον-Μακ, Ρικάρντο Κόστα Διαιτητής: Ταλιαβέντο (Ιταλία) Πηγή: sport-fm.gr