Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ημιτελικούς της Basket League έκανε ο Προμηθέας, ο οποίος υποδέχθηκε τον Άρη και τον νίκησε με 79-60, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Με τον Χάντερ Χέιλ να είναι «ζεστός» από το ξεκίνημα η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 14-2 στο 3′, τα συνεχόμενα τρίποντα όμως των Σταρκ και Γκάλινατ επέτρεψαν στους Κίτρινους να πλησιάσουν στο -4 (18-14), πριν ξεφύγουν ξανά οι γηπεδούχοι (25-16 στο 10′).

Όλα πήγαιναν καλά για τον Προμηθέα που προηγήθηκε με 31-20 στο 13′, ο Άρης όμως με επιμέρους σκορ 4-15 κατάφερε να αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει 35-35 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Στην τρίτη περίοδο οι Πατρινοί πήραν πόντους από τον Χρυσικόπουλο και κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα αλλά και να το μεγαλώνουν, όπως δείχνει το 54-43 στο 28′, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-46.

Ο Άρης προσπαθούσε να πλησιάσει αλλά ο αγώνας είχε τον ρυθμό που ήθελε ο Προμηθέας, ο οποίος πήγε και στο +15 (64-49) στο 33′, επικρατώντας τελικά με 79-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60