Δημόσια νοσοκομεία αρνήθηκαν να περιθάλψουν ετοιμόγεννες

Τις έδιωξαν επειδή δεν είχαν να πληρώσουν!

Την αντίδραση της «Πρωτοβουλίας Γυναικών ενάντια στο χρέος και στα μέτρα λιτότητας» και της «Αδέσμευτης Κίνησης Γυναικών», προκάλεσε η είδηση ότι δημόσια νοσοκομεία αρνούνται να περιθάλψουν ετοιμόγεννες που δεν μπορούν χρήματα, ώστε να επωμιστούν το βάρος των εξόδων της γέννας.

«Η γέννα δεν είναι προνόμιο για τους πλούσιους, ζητάμε δωρεάν τοκετό, τα λεφτά των τοκοχρεολυσίων να πάνε αμέσως στην υγεία», δηλώνουν σε ανακοίνωσή τους οι πρωτοβουλίες πολιτών.

Πρόκειται για περιστατικά που συνέβησαν τον περασμένο μήνα, σε δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, της Ρόδου και του Ρεθύμνου.

Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, οι υπηρεσίες των νοσοκομείων αυτών αρνήθηκαν να περιθάλψουν εγκυμονούσες γυναίκες που επρόκειτο να γεννήσουν σε λίγες μέρες, διότι δεν είχαν τη δυνατότητα να καταβάλουν το ποσό των 950 ευρώ.

Να σημειωθεί ότι βάσει του τιμοκαταλόγου του Υπουργείου Υγείας, 950 ευρώ κοστίζει ο φυσιολογικός τοκετός και 1500 ευρώ ο τοκετός με καισαρική τομή.

Η έγκυος προκαταβάλλει τα χρήματα και μετά γίνεται ο συμψηφισμός με το επίδομα τοκετού, το οποίο όμως είναι αισθητά μικρότερο: 600 ευρώ για τον φυσιολογικό τοκετό και αναλογικά υψηλότερο για την καισαρική.
Όπως είναι φυσικό, οι γυναίκες αντέδρασαν, κατήγγειλαν τα περιστατικά, ενώ στο πλευρό τους κινητοποιήθηκαν οι τοπικές Ενώσεις Νοσοκομειακών Γιατρών, αλλά και η ΕΙΝΑΠ.

Με καθυστέρηση μερικών ημερών, στο θέμα παρενέβη το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, το οποίο με εγκύκλιό του τόνισε ότι στο εξής δεν θα απαιτείται η προκαταβολή του συγκεκριμένου ποσού, αφήνοντας όμως ανοιχτό το θέμα της διαφοράς ανάμεσα στο ποσό του τιμοκαταλόγου του υπ. Υγείας και αυτού που καταβάλλεται ως επίδομα τοκετού.

Οι πρωτοβουλίες πολιτών αναφέρουν επίσης ότι για αυτούς τους λόγους, έχουν μειωθεί αισθητά οι γέννες στην Ελλάδα.
Και καταλήγουν: «Ζητάμε, τα αστρονομικά ποσά που θα εξοικονομούνται, να πηγαίνουν αμέσως, όχι πια στις τσέπες των ντόπιων και ξένων πιστωτών/τοκογλύφων, αλλά στην ανακούφιση των αμέτρητων φτωχών και σε επενδύσεις στην υγεία, στη παιδεία, στο πολιτισμό, στη βελτίωση των δημόσιων υπηρεσιών. Δηλαδή, σε όλα αυτά που κάνουν τη ζωή μας πιο ανθρώπινη».

σxόλια αναγνωστών

ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ : 12
  • ineth
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 23:38
    Τον προηγουμενο Γενάρη που γεννησε η γυναίκα μου στο θριάσιο περάσαν από τον ίδιο όροφο κάπου 40 γυναίκες. Μόνο η γυναίκα μου ήταν Ελληνίδα. Θελω να κάνω δεύτερο παιδί αλλά όλα μου είναι απίστευτα δύσκολα. Από το να πληρώνω όμως την γκαστριά της κάθε αλβανίδας που θέλει να γεννήσει παιδί στην "Μεγάλη Αλβανία" όπως μα αποκάλεσε ο ΥΠΕΞ τους, καλύτερα να πληρώνω για πολυβολία στα σύνορα.

    40

  • rozfanela
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 23:56
    Πες τα!!!!Άει στο καλό πια.Δεν ήμασταν ρατσιστές.Μας έκαναν.Η αδερφή μου γέννησε στο Αλεξάνδρα και μόνο εμείς μιλούσαμε Ελληνικά.

    10

  • eltassos
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 16:44
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ..ΔΙΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟΥΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. γΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΟΥΝ. αΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΩ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΝΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ

    98

  • rozfanela
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 23:24
    Πες τα.Όλη η Βουλγαρορουμανία έρχεται εδώ και γεννάει τζάμπα.Και οι λαθρο περιθάλπτονται σχεδόν τζάμπα.Όταν πάει στο νοσοκομείο και λέει πονάει το κεφάλι αλλά δεν έχω να πληρώσω ο γατρός φυσικά και θα τον περιθάλψει γιατί πήρε και έναν όρκο στον Ιπποκράτη.Στο εξωτερικό χωρίς ασφάλεια απλά σε πετάνε έξω.Δεν λέω να τους πετάνε αλλά ούτε θέλω εγώ να πληρώνω 5 ευρώ επίσκεψη και οι παράνομοι τίποτα.

    80

  • Harry
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 16:33
    Από όλες τις επιθέσεις που έχω δεχτεί από το κράτος (χαράτσια, ΔΕΗ, φόροι) πρέπει να πω ότι η μεγαλύτερη οργή μου προκαλείται από το πως αντιμετωπίζει την έγκυο γυναίκα μου. Η ασφάλειά μου δεν καλύπτει τίποτα πλέον (ΤΕΒΕ) και το νοσοκομείο είναι πανάκριβο και για κλάμματα. Κάθε κράτος στηρίζει την μητρότητα εκτός από την Ελλάδα. Αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση θα μεταναστεύσουμε σε άλλη χώρα οικογενειακώς.

    160

  • Marina Lnt
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 17:05
    τασσο σε καταλαβαινουμε .. πες τα στον κυριο γεωργιο απο κατω ... που ζει σε αλλο πλανητη.... ο λεφτας .....

    50

  • Λύκος μονός
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 17:18
    Κάποιοι φταίνε για αυτό.

    10

  • sailor
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 16:28
    δηλαδή θα τρελαθούμε.....και που θα γεννήσουν σε στάβλο????

    100

  • Nick Georgiou
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 16:11
    Πολυ καλα εκαναν, αν δηλαδη τις εξυπηρετουσαν τοτε ποιος θα πληρωνε τα εξοδα αφου δεν ειχαν ουτε ευρω????Θα πληρωνε ο [..] Ελληνας φορολογουμενος φυσικα που πληρωνει για ολες τις λ...ς!!!Ε οχι λοιπον αρκετα πληρωνουμε για τα χρεη αλλων σε ολους τους τομεις.Οταν κυρια μου δεν εχεις φραγκο να μη μεινεις εγκυος.Εκτος και αν πληρωνει η !!!!!!!!!

    518

  • Marina Lnt
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 16:40
    καλα βρε δεν ντρεπεσαι ? η ζεις στο κοσμο σου ? το ξερεις οτι τους αλλοδαπους τους περιθαλπτουν με το παραπανω ? ε ? εχεις παει στα νοσοκομεια να δεις ποσοι αλλοδαποι τζαμπε κανουν εξετασεις πασης φυσεως επικαλουμενοι απορια η πολιτικου προσφυγα ? σε πειραξε εσενα αν καποιος συμπατριωτης σου δεν εχει να πληρωσει νοσηλεια και βριζεις ? ασε ρε μεγαλε .. δεν πειραζει ... κρατα τα λεφτακια σου ... υπαρχουμε εμεις οι υπολοιποι που καταλαβαινουμε πως εχει η κατασταση .... πηγαινε πιες τα σε φρεντο εσυ .... και στο κατω κατω δεν εμεινε μονη της εγκυος.

    111

  • rozfanela
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 23:27
    Σόρρυ,πήγα στην οδοντιατρική για εξαγωγή φρονιμίτη και περίμεναν ουρά οι πακιστανοί!!!Και πάμε εμείς στον ιδιώτη γιατρό και τα σκάμε και αυτοί βάζουν καινούρια μασέλα ΤΖΑΜΠΑ!Ξυπνήστε και διεκδικείστε!

    20

  • Λύκος μονός
    Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011, 17:21
    Όταν μπροστά από "φορολογούμενος" εκλείψει ο οποιοσδήποτε γεωγραφικός προσδιορισμός και μείνει μόνος του ο όρος, τότε ίσως κάπως να αρχίσουν να διορθώνονται τα πράγματα.

    31

*#160;
 
 

 
 

 
 
 
 

 
 

follow us on facebook

 
 

Τελευταία Νέα