Έβαλε τα χεράκια της και έβγαλε τα ματάκια της. Η Ιρλανδία ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν πήρε τη νίκη (1-1) κόντρα στη Σουηδία χάρις σε αυτογκόλ του Κλαρκ. Οι Ιρλανδοί ήταν ιδιαίτερα διαβασμένοι στο πρώτο μέρος, είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία τους, ενώ ο Ιμπραΐμοβιτς βρισκόταν σε κακό φεγγάρι. Όλα αυτά τα εκμεταλλεύθηκαν και παίζοντας ορθολογικό ποδόσφαιρο, έφθασαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Ιρλανδία ήρθε στο 9’ αλλά ο Ίσακσον έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χέντρικ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ο’ Σι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 29’ οι Ιρλανδοί απείλησαν ξανά αλλά το σουτ του Μπρέιντι πέρασε λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Χέντρικ με φοβερό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους ήταν άδικο για τους Ιρλανδούς, ωστόσο κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις για το τρίποντο με την έναρξη της επανάληψης. Ο Κόουλμαν πέρασε με ωραία προσποίηση τον Φόρμπεργκ, έκανε τη σέντρα και ο Χούλαχαν με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ αφύπνησε τους Σουηδούς που πίεσαν για την ισοφάριση και είχαν δύο μεγάλες στιγμές με τους Φόρσμπεργκ (50’) και Ιμπραΐμοβιτς (60’) να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα εντός εστίας. Πηγή: sport-fm.gr